اجاره سند

موارد استفاده از سند اجاره ای

سند اجاره ای

سند اجاره ای سندی است که توسط اشخاص یا موسسات ، برای مدت معین و مشخص ، در ازای دریافت اجرت و مبلغی عرفی و معین ، به اشخاصی که نیازمند سند اجاره ای هستند ، اجاره داده میشود. این نوع سند ، معمولا برای ارائه وثیقه به مراجع قضایی یا ترهین مورد استفاده قرار می گیرد.

در این میان اشخاص و موسساتی هستند که با شرایطی برای دادن سند اجاره ای به افراد نیازمند سند، اقدام می کنند . از آنجا که استفاده از سند اجاره ای ، منوط و مستلزم پرداخت  هزینه است و همچنین ورود به این موضوع بدون آگاهی از شرایط آن و رعایت ملاحظات،خطراتی برای متقاضی سند به دنبال دارد، داشتن اطلاع از قوانین و شرایط این نوع  سند، ضروری می باشد.

 

سند اجاره ای چیست؟!

امروزه اشخاصی هستند که برای ارائه وثیقه به مراجع قضایی سند نیاز دارند ، اما اسناد ملکی که متعلق به خودشان باشد، در اختیار ندارند . برای مثال: فردی که برای او قرار وثیقه صادر شده است، اگر نتواند در مهلت مقرر سندی معتبر به مرجع قضایی ارائه دهد، به ناچار راهی بازداشتگاه می شود.

بنابراین می‌توان در جواب سوال سند اجاره ای چیست ، گفت که بعضی اشخاص و موسسات اسنادی را در ازای دریافت وجه و برای زمان معین و مشخصی به اشخاص متقاضی اجاره می دهند که در عرف اصطلاحاً به آن ، سند اجاره ای گفته می شود. سند اجاره ای در موارد مختلفی کارایی دارد و قیمت آن بسته به شرایط می تواند متفاوت باشد.

موارد استفاده از سند اجاره ای
مواردمهمی که درآنها از سند اجاره ای استفتده میشود

سند اجاره ای قانونی است؟

 

در این حال ممکن است این سوال برای شما عزیزان پیش بیاید که آیا اجاره سند از نظر قانونی مشکلی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در قوانین ایران، ماده قانونی معین و مشخصی در این خصوص به تصویب نرسیده است و به طور روشن و واضح به سند اجاره ای اشاره نشده است. بنابراین از نظر قانون هیچ مانع و مشکلی وجود ندارد.

 همچنین در « ماده 10» قانون مدنی آمده است که “قرارداد های خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.” با توجه به این ماده قانونی و توضیحات داده شده راجع به سند اجاره ای، می توان گفت که سند اجاره ای از نظر قانونی مشکلی ندارد، اما باید به این نکته مهم توجه کرد که هنگام اجاره سند، حتما باید از اصالت و اعتبار سند اطمینان حاصل نمود.

 اگر فرد، زمان اجاره سند به معتبر بودن آن توجه نکند این امکان وجود دارد که توسط اشخاص سودجو مورد سوء استفاده قرار گیرد و سند، جعلی و تقلبی باشد. این مسئله می تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد، چرا که استفاده از سند جعلی جرم است.

 

موارد استفاده از سند اجاره ای

 

در پاسخ به این سوال که کاربرد سند اجاره ای چیست باید بگیم که سند اجاره را میتوان در هر زمان و موقعیتی که افراد نیاز به گذاشتن سند به عنوان ضمانت دارند مورد استفاده قرار بگیرد. اشخاص برای موارد و موقعیت های گوناگونی از سند اجاره ای استفاده می کنند. در این مقاله به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 اشخاص ممکن است برای آزادی یا مرخصی زندانی به سند نیاز داشته باشند، اما فرد زندانی یا خانواده او سند مالکیتی نداشته باشند که در این مواقع می توانند از سند اجاره ای استفاده کنند.

یکی از مهمترین قرار های تأمین کیفری قرار وثیقه هست که در صورت عدم تامین وثیقه، در مدت مشخص شده توسط بازپرس، متهم بازداشت خواهد شد.

 از کاربرد های مهم و رایج سند اجاره ای، اجاره سند برای اخذ نمایندگی فروشگاههای زنجیره ای است که فرد از سند اجاره ای به عنوان تضمین  استفاده می کند.

ممنوع الخروجی یکی از قرار های نظارت قضایی است که برای ضمانت حضور متهم در کشور تا پایان تحقیقات یا بنا به دلیل های دیگر صادر می شود. اشخاصی که براین اساس ممنوع  الخروج هستند می‌توانند با ارائه سند به عنوان تضمین بازگشت، از کشور خارج شوند.

ممنوع الخروج شدن اشخاص، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند : ممنوع الخروجی مالیاتی ، ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی ، ممنوع الخروجی بابت پرداخت مهریه ، ممنوع الخروجی متهم در راستای انجام تحقیقات بیشتر و همچنین ممنوع الخروجی مشمول سربازی.

 

سند اجاره ای برای زندانیان

 

به طور  کلی قرار وثیقه زندانی در مواردی صادر می شود که قاضی محترم تشخیص دهد که امکان فرار زندانی وجود دارد و در راستای گرفتن ضمانت و تضمین از متهم او را ملزم به ارائه وثیقه می کند که شرایط آن بسته به جرم ارتکابی متهم می تواند متفاوت و متغیر باشد. قرار وثیقه در دو حالت می‌تواند صادر شود :

1» هنگامی که بازپرس قرار وثیقه صادر کرده و در صورت عدم تامین وثیقه مناسب متهم بازداشت خواهد شد.

2» هنگامی که متهم در زندان است و درخواست مرخصی می کند و مقام محترم قضایی قرار وثیقه صادر می کند.

در مواردی که زندانی یا خانواده او اسنادی که متعلق به خودشان باشد را نداشته باشد و ناچار به اجاره سند برای وثیقه گذاری می شوند. این اسناد باید دارای یک سری شرایط باشد، از جمله این که ارزش سند وثیقه زندانی نباید از قرار صادره کمتر باشد.

موارد استفاده از سند اجاره ای

پیام بگذارید