اجاره سند برای زندانی تعزیرات حکومتی

اجاره سند برای زندانی تعزیرات حکومتی

مقدمه

با  اعتماد شما عزیران و لطف پروردگار در راستای اجاره سند برای زندانی تعزیرات همراه شما خواهیم بود .توضیحات کامل نحوه کار را وظایف سازمان تعزیرات حکومتی را مطالعه نموده و در صورت داشتن سوال با ما تماس بگیرید . سازمان ها و نهادها و ارگان های دولتی  وجود دارد که وظیفه نظارت به رفتار و اعمال اعضای جامعه  و بازرسی از افرادی که مشارکت در تجارت غیر قانونی مانند تجارت مواد مخدر ، قاچاق حیوانات، فرار از مالیات ،کالای قاچاق ،حمل و نقل غیر قانونی اشیاء و داشته اند و تخلفات و جرایم مرتبط را دارند سازمان هایی که به این امور رسیدگی  می کنند تعزیرات حکومتی نام دارند .

سازمان تعزیرات نهاد غیر قضایی و نظارتی کشور است این سازمان وظیفه کاهش تخلفات و جرایم  در جامعه رادارد .این نهاد مخصوص کشور ایران نیست همه کشور ها دارای این ارگان هستند.

 

 

سازمان تعزیرات هر استان و شهری تخلفات صورت گرفته را بررسی کرده و شخص و فردی که متهم به تخلف است با توجه به تخلف صورت گرفته برخورد خواهد کرد که گاهی برای جلوگیری از بازداشت فرد وثیقه صادر می شود و در صورت نداشتن وثیقه می تواند از اجاره وثیقه برای زندانی هر نوع تعزیرات استفاده کند.  قاچاق کالا های ممنوعه و ارز ؛مبارزه با قاچاق طبق ماده ۴۴ قانون مبارزه  با مسئله های اقتصادی از وظایف سازمان  تعزیرات حکومتی است.طبق ماده ۲۰ تا ۱۶ قانون تعزیرات حکومتی تخلفات شامل احتکار،کم فروشی ،گران فروشی، جلوگیری از عرضه کالاها،نداشتن پروانه، فروش اجباری و غیره می باشد.

 

ماده ⬅️۷۵:

نیرو های انتظامی جمهوری اسلامی «ناجا» ایران موظف است برای ابلاغ و اجرای احکام موضوع این قانون مأموران انتظامی آموزش دیده را در واحد های اجرای احکام قوه قضائیه و تعزیرات حکومتی مستقر نماید. وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی موظفند امکانات لازم را برای استقرار این نیروها فراهم کند .

 

وثیقه برای تعزیرات؟!

 

وثیقه در لغت به معنای تضمین یا ضمانت است که برای انجام یک عمل مشخص ، مبلغ پولی یا اموال دیگر به صورت موقت به یک شخص یا فردی یا سازمان داده میشود . درمورد ترجمه یا تعزیرات نیز امکان دارد وثیقه ای درخواست شود.

 

در این صورت ، وثیقه به عنوان یک تضمین و ضمانت برای پرداخت هزینه تعزیرات استفاده میشود . به این صورت که فردی که  خدمات تعزیراتی را درخواست کرده است ، مبلغی به عنوان وثیقه به حساب تعزیر کار واریز میکند . اگر تعزیر کار ، عمل خود را بطور قابل قبول انجام دهد ، وثیقه به فرد درخواست کننده بازگردانده میشود .

 

ولیکن اگر تعزیر کار وظیفه خود را بطور کامل انجام ندهد ، وثیقه به عنوان جبران خسارت به شخص درخواست کننده پرداخت می شود . به این ترتیب ، وثیقه به عنوان یک ابزار قانونی برای محفاظت ازحقوق اشخاص درخواست کننده استفاده میشود.

وثیقه در قانون جزائی به عنوان یک ابزار استفاده می شود تا شخصی که متهم به ارتکاب و اتهام جرم تعزیراتی شده است ، مراقب باشد به دادگاه حاضر شود و به طور صحیح در مقابل همه ادعاها و مجازات‌ها مورد بررسی قرار گیرد.وثیقه یک تعهد مالی است که توسط متهم یا یک طرف سوم « معمولا یک وثیقه گذار »در قبال دادگاه قرار می گیرد.با وثیقه گذاری، شخص متهم میتواند موقتا از حبس پیش بینی شده در انتظار رسیدگی به پرونده خود آزاد شده و به زندگی روزمره خود بازگردد.

 

بعضی از مواردی که وثیقه میتواند برای جرایم تعزیراتی صادر شود عبارتند از:

 

 

خرید و فروش غیر قانونی سلاح

 

 –قاچاق مواد مخدر

 

متجاهر شدن در عمل جنسی

 

تجاوز جنسی

 

تجاوز به حقوق مالکیت فردی

 

اختلاس.

 

مقدار وثیقه امکان دارد بر اساس نوع جرم ها ،سابقه قضایی و  متهم و شرایط دیگر متغییر باشد.دادگاه تعیین میکند که چه مبلغی به عنوان وثیقه باید پرداخت شود.در صورتی که متهم به طور تمام و کمال به تعهدات خود عمل کند و در دادگاه حاضر شود،وثیقه به او بازگردانده خواهد شد.در غیر این صورت، امکان دارد وثیقه به عنوان تعویضی برای جرم اعمال شده در نظر گرفته شود.

وثیقه برای تعزیرات به صورت های مختلفی میتواند ارائه شود ⤵️:

1وثیقه نقدی : به معنای پرداخت یک مبلغ به عنوان وثیقه جهت ضمانت و تضمین اجرای رأی صادر شده توسط دادگاه . در صورتی که شخص ملزم به پرداخت وثیقه نقدی باشد ، باید در محل دادگاه یا مکان مشخص شده ، مبلغ وثیقه را پرداخت کند .

 

2وثیقه غیر نقدی : به معنای تعهداتی است که شخص در قبال تضمین اجرای رأی صادره شده توسط دادگاه بر عهده میگیرد . به عنوان مثال ، فردی که ملزم به پرداخت وثیقه است ، میتواند بجای پرداخت نقدی ، یک دارایی غیر نقدی به ارزش وثیقه به عنوان ضمانت اجرا در اختیار دادگاه قرار دهند .

 

لازم به ذکر است که مبلغ وثیقه برای تعزیرات ، بسته به مورد و شرایط مختلفی که در دادگاه صادر می‌شود . متفاوت است .

 

این تخلفات شامل موارد زیر میشود :

 

1کم فروشی

 

2گران فروشی

 

3احتکار

 

4عدم صدور فاکتور

 

5فروش اجباری

 

6نداشتن پروانه کسب

 

7جا به جایی مواد مخدر

 

8قاچاق کالا های ممنوعه

 

9قاچاق انسان

 

10رشوه خواری

 

11تخلفات اقتصادی بهداشتی

 

12فروش ارز ریالی

 

13عدم اعلام موجودی

 

تفاوت تعریز و حد

 

تعزیرات کیفرهای معین و نامعین هستند اما حدود مجازات معین و منصوص (معین شده) بر اساس کتاب و سنت می باشند .

 

وظیفه تعزیرات حکومتی در امور های بهداشت و تخلفات پزشکی :

_ایجاد موسسه پزشکی غیرمجاز و بدون مجوز پروانه

_دریافت هزینه های بیشتر از نرخ اعلام شده

_عدم پذیرش بیماران با بیمه

_دارو های غیر مجاز

_تاسیس داروخانه غیر مجاز و بدون پروانه

_ارائه دارو های بدون نسخه پزشک

_افزایش قیمت های دارو

_استفاده از افراد غیرمتخصص و بی تجربه

 

گرانفروشی در  تعزیرات حکومتی به چه معناست؟

فروش و عرضه خدمات و کالا بیش از نرخ تعیین شده و یا قیمت گذاری بیش از مبلغ تعریف شده است که فرد با توجه به میزان قیمت ،تذکر می گیرد که در مبلغ های بالا جریمه و پروانه لغو میشود و تعطیلی موقت یا دائم می گیرد .

 

کم فروشی در تعزیرات به چه معناست؟

فروش کالاها و خدمات کمتر از میزان خریداری شده جزء کم فروشی ها از جرایم تعزیرات حکومتی است.

سند اجاره ای برای تعزیرات حکومتی به چه منوالی میباشد؟

برای رسیدگی به مواردی که دادگاه صالح به اجاره سند برای تعزیرات حکومتی استفاده می‌ شود، شعبه های بدوی «اولی» و تجدید نظر این سازمان ها نیازمند تودیع وثیقه هستند. به ویژه در موارد مرتبط با قاچاق کالا و ارز، در صورت صدور دستور توقیف یا پلمپ برای اشخاص متخلف، خودروی حامل کالای قاچاق یا ملک محل نگهداری، اطلاع رسیدگی به شخص ذی نفع ارسال میشود. در اینصورت، با واریز وجه نقد یا ارائه مال منقول و یا غیر منقول مناسب، شخص متخلف می‌ تواند از بازداشت آزاد شده و خودرو و ملک خود را رها کند. در مورد تودیع وثیقه به صورت مال غیر منقول، مراحل بیشتری نیز وجود دارد. این مراحل عبارتند از:

 

1تعیین ارزش مال

2صدور نظریه کارشناسی

3تأیید نظریه کارشناسی

4اعلام به سازمان ثبت اسناد و املاک

5ثبت توقیف

6آزادی متخلف

 

سند برای وثیقه یکی از انواع موارد قرار وثیقه در قانون مجازات اسلامی است. قرار وثیقه یکی از انواع قرارهای تأمین کیفری است که برای تضمین و ضمانت حضور متهم در مواقع ضروری نزد مقام محترم قضایی است. سند برای وثیقه به عنوان ضمانت جبران خسارت وارد شده به شاکی نیز میباشد. زمانی که متهم در مرجع قضایی حاضر میشود بعد از تفهیم اتهام، برای او یکی از انواع قرارهای تأمین کیفری براساس نوع جرایم صادر میشود. در خصوص جرایمی که در قانون برای آن مجازات های سنگین تعیین شده است قرارهای تامین کیفری مانند قرار بازداشت موقت صادر می شود.

 

مبلغ قرار وثیقه ‌براساس جرایم ‌و یا تخلفی‌که ‌شخص یا سازمان یا ‌شرکت مرتکب شده ‌است، توسط مقام قضایی تعیین می گردد.پس از این مرحله و درخواست خانواده جهت اجاره سند برای وثیقه زندانی خود، سندگذاری که توسط گروه ما در نظر گرفته میشود توسط خانواده نزد مقام قضایی جهت ارائه وثیقه درخواستی حاضر میشود،تا سندی که به همراه دارد توسط مقام محترم قضایی برای قرار وثیقه صادر شده بازداشت بشود.

 

مشخصه سند اجاره ای:

سند اجاره ای سندی است که توسط اشخاص یا موسسات ، برای مدت معین و مشخص ، در ازای دریافت اجرت و مبلغی عرفی و معین ، به اشخاصی که نیازمند سند اجاره ای هستند ، اجاره داده میشود. این نوع سند ، معمولا برای ارائه وثیقه به مرجع های قضایی یا برای دریافت وام از بانک ها مورد استفاده قرار میگیرد.

افرادی که برای دریافت وام از بانک ها ، اقدام کرده اند و طبق مقررات بانکی، ملزم به سپردن وثیقه بوده یا زندانی هایی که در صدد آزادی خود بر آمده اند ، اما داراب وثیقه لازم برای سپردن نبوده با مفهومی تحت عنوان سند اجاره ای آشنا می باشند.

در این میان و زمینه اشخاص و موسساتی هستند که با شرایطی برای دادن سند اجاره ای به افراد فوق ،اقدام میکنند . از آنجا که استفاده از سند اجاره ای ، منوط و مستلزم پرداخت قیمت و هزینه آن بوده است و از سوی دیگر ، دریافت آن با خطر هایی برای دریافت کننده همراه می‌باشد ، کسب و دانستن اطلاع از قوانین و خطر های این نوع از سند ، ضروری میباشد.

 

 

امروزه اشخاصی هستند که برای ارائه وثیقه به مرجع های قضایی یا دریافت وام به سند نیاز دارند ، اما اسنادی که متعلق به خودشان باشد، ندارند . برای مثال: فردی که برای او قرار وثیقه صادر شده است ، اگر نتواند در مهلت مقرر سندی معتبر به مرجع قضایی ارائه دهد ، ناچارا به بازداشتگاه فرستاده میشود و امکان دارد مشکل هابی برای وی بوجود بیاید. یا فردی که نیاز به دریافت وام دارد به دلیل نداشتن سند موفق به دریافت وام نمیشود.

بنابراین می‌توان در جواب به سوال سند اجاره ای چی است ، گفت که بعضی اشخاص و موسسات اسنادی را در ازای دریافت وجه و برای زمان معین و مشخصی به اشخاص متقاضی اجاره می دهند که در عرف اصطلاحاً به آن ، سند اجاره ای گفته می شود. سند اجاره ای در موارد مختلفی کارایی دارد و قیمت آن وابسته به شرایط میتواند متفاوت باشد.

📌قانونی بودن سند اجاره ای؟!

 

در این حال ممکن است این سوال برای شما عزیزان پیش بیاید که آیا اجاره سند از نظر قانونی مشکلی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در قانون های ایران ، ماده قانونی معین و مشخصی در این خصوص به تصویب نرسیده است و در قوانین به طور روشن و واضح به سند اجاره ای اشاره ای نشده است و حکمی در خصوص آن صادر نشده. بنابراین از نظر قانون هیچ مانع و مشکلی وجود ندارد.

📌 همچنین در « ماده 10» قانون مدنی آمده است که ( قرارداد های خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد ، نافذ است.) با توجه به این ماده قانونی و توضیحات داده شده راجب سند اجاره ای ، میتوان گفت که سند اجاره ای از نظر قانونی مشکلی ندارد ، اما باید به این نکته مهم توجه کرد که هنگام اجاره سند ، حتما باید از اصالت و اعتبار سند اطمینان حاصل نمود.

📌 اگر فرد ، زمان اجاره سند به معتبر بودن آن توجه نکند این امکان دارد که توسط اشخاص سودجو مورد سواستفاده قرار گیرد و سند مورد اجاره ، جعلی و تقلبی باشد . این مسئله میتواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد ، چرا که استفاده از سند جعلی در قانون ایران جرم است.

 

🔸موارد استفاده از سند اجاره ای

در پاسخ به این سوال که کاربرد سند اجاره ای چیست باید بگیم که سند اجاره را میتوان در هر زمان و موقعیتی که افراد نیاز به گذاشتن سند به عنوان ضمانت دارند مورد استفاده قرار بگیرد. اشخاص برای موارد و موقعیت های گوناگونی از سند اجاره ای استفاده میکنند. در این مقاله به برخی از آن ها اشاره میکنیم.

 

نتیجه گیری:

امروزه اشخاصی هستند که برای ارائه وثیقه به مرجع های قضایی یا دریافت وام به سند نیاز دارند ، اما اسنادی که متعلق به خودشان باشد، ندارند . برای مثال: فردی که برای او قرار وثیقه صادر شده است ، اگر نتواند در مهلت مقرر سندی معتبر به مرجع قضایی ارائه دهد ، ناچارا به بازداشتگاه فرستاده میشود و امکان دارد مشکل هابی برای وی بوجود بیاید. یا فردی که نیاز به دریافت وام دارد به دلیل نداشتن سند موفق به دریافت وام نمیشود. بنابراین می‌توان در جواب به سوال سند اجاره ای چی است ، گفت که بعضی اشخاص و موسسات اسنادی را در ازای دریافت وجه و برای زمان معین و مشخصی به اشخاص متقاضی اجاره می دهند که در عرف اصطلاحاً به آن ، سند اجاره ای گفته می شود. سند اجاره ای در موارد مختلفی کارایی دارد و قیمت آن وابسته به شرایط میتواند متفاوت باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پیام بگذارید